KANA KOHT EI OLE PUURIS
Petitsioonile allkirjade kogumine on lõppenud!
Kogusime Eesti puurikanalate keelustamiseks
21 421 allkirja
Suled kaotanud puurikana.
Eesti Muna
Eesti puurikanalate julm reaalsus
Nähtamatute Loomade tiimiliige salvestas töötajana kogu munatootmisprotsessi Eesti suurimates puurikanalates Dava Foods, Linnu Talu ja Eesti Muna, kus toodetakse 95% Eesti puurikanamunadest. See, mida ta seal nägi, on nii šokeeriv ja julm, et kõik kaadrid ei kannata isegi avaldamist.
Mitte ükski lind ei vääri sellist elu.
Igapäevaselt sureb massiliselt kanu.
Dava Foods
Esmakordselt on päevavalgele tulnud jõhkrad kaadrid Eesti puurikanalatest. Nähtamatute Loomade tiimiliige töötas kuus nädalat Eesti suurimate munatootjate juures.
Maast laeni kõrguvad puuririvid, kus on koos kümneid tuhandeid kannatavaid linde, kes peavad terve oma elu veetma kitsastes ja piinarikastes tingimustes. Elusate lindude vahel on hingevaakuvad kanad ning juba lagunema hakanud laibad. Eesti on munakanade puurispidamise poolest Euroopa tipus, tootes umbes 80% Eesti munadest puurikanalates. See fakt ei ole kindlasti see, millega tahame riigina eesrindlikud olla.
Nähtamatute Loomade tiimiliige dokumenteeris Eesti puurikanalate igapäevast reaalsust, et tarbijatel oleks võimalik otsustada, kas soovivad seda puurispeetavate kanade mune ostes toetada või eelistavad vabapidamissüsteemidest pärinevaid mune. Meie inimene jäädvustas oma tööülesandeid Dava Foods’is (Eggo munad), Linnu Talus ja Eesti Muna OÜs (Muna-Liisa munad) ning filmis ja pildistas, kuidas linnud puurides elavad. See, mis pilt Eesti puurimunatootmise salvestatud kaadritest avaneb, on ebainimlikult jõhker ja paljastab esmakordselt Eestis puurispidamise julmuse, sest varasemalt pole Eestis sellist sissevaadet puuritootmisse avaldatud. Tavalised on vigastatud, verised, sulgedeta ja parasiitide käes vaevlevad kanad. Surm ja kannibalism kehvadest elutingimustest on tavalised. Talitaja tööülesannete hulka ei kuulu lindude eest hoolitsemine, et nende kannatusi leevendada, vaid surnud lindude kokku korjamine. Kanalates puudub igasugune võimalus vigastatud lindude raviks. Veterinaar külastab küll kanalat, aga ei ravi ega aita linde, nagu me tavapäraselt teame, vaid ta teeb ainult riigi poolt nõutud epideemiate teste (linnugripp, salmonella jms). Kanad veedavad oma elupäevad traatpuurides ebanormaalselt kitsal A4 paberi suurusel või isegi väiksemal alal, sest kõikides farmides ei võimaldatud neile sedagi. Sellistes stressirikastes tingimustes mööduvad nende päevad võideldes liigikaaslastega ruumi, toidu ja ellujäämise nimel, mistõttu tekivad vigastused. Vigastuse tekkimisel võivad puurikaaslased haava nokkima hakata, aga põgeneda ei ole kuhugi ja see viib sageli aeglase ja piinarikka surmani. Tavapäraselt näidatakse munareklaamides tarbijatele kaadreid armsatest tibudest või värskelt munema hakanud noorkanadest, kes on alles pandud puuridesse, jättes tootmisest eksitava mulje. Nähtamatute Loomade paljastus näitab, et puurispidamise reaalsus on hoopis teine ning tarbija peab teadma, milline on munatootmine tema koduriigis. Kanade pidamine puurides on nii julm, et paljudes riikides, nagu näiteks Austrias, Tšehhis ja Taanis, on otsustatud see praktika seaduse tasandil keelata. Eestis jäädvustatud materjal näitab, et peame neist riikidest eeskuju võtma ja kanade puurispidamise Eestis keelustama. Kogume kokku allkirjad, et teha Riigikogule pöördumine näitamaks Eesti rahva toetust, et Eestis kanade puurispidamine keelustataks.